Czym różni się Scene od EMO?


Co to Scene?
Scene to styl ubioru, który przez większość społeczeństwa nazywany jest "EMO".
Scene powstało jako reakcja na agresywny i materialistyczny styl życia amerykańskich raperów. Dotyczy to głównie popełniania przestępstw, zażywania środków odurzających, powierzchowności, braku okazywania uczuć oraz konsumpcjonizmu. Sprzeciw ten objawia także w modzie – czyste, schludne, obcisłe ubrania, nakładanie makijażu oraz zadbane fryzury będące zaprzeczeniem luźnego, ulicznego wyglądu gangsterów. Scene stanowi swoiste połączenie gothic metalu(mroczny wizerunek, głęboka duchowość) i punku (krytyczne podejście do świata, poczucie braku sensu jednak bez nihilizmu i anarchizmu), ale znacząco różni się od obu tych subkultur. Niektóre elementy Scene, jak np. wegetarianizm, abstynencja od alkoholu i tytoniu oraz wyzbycie się agresji nawiązują do światopoglądu straight edge, jednak nie zawsze się z nim utożsamiają. Ruch Scene zawiera pewne cechy XIX-wiecznej filozofii romantycznej, takie jak akcentowanie uczuć i emocji, nastawienie na przeżycia wewnętrzne, indywidualizm a zwłaszcza werteryzm, jednak nie nawiązuje do niego w żaden sposób. jest to termin odnoszący się do tylko i wyłącznie do wyglądu, błędnie określany jako EMO. Styl ten powstał w 2000 roku w Stanach Zjednoczonych. Charakterystycznym dla obu płci jest noszenie dopasowanych, jaskrawych ubrań w typu: koszulki z nazwami zespołów, spodni rurek, dodatków np. pieszczochy, opaski. Jednym z ważniejszych elementów tego stylu są fryzury. Zazwyczaj długie włosy, potraktowane prostownicą i lakierem, układane na wiele sposobów, najczęściej koloru czarnego lub białego, nierzadko urozmaicone pasemkami. Makijaż u obu płci nie może obyć się bez czarnej kredki do oczu lub eyelinera. Nieodłącznym elementem scene jest piercing, jak również tatuaże. Częstym zjawiskiem wśród osób scene jest biseksualizm. 
Styl ten jest popularny wśród zespołów post hardcorowych i power popowych - ich członkowie wyglądają tak jak w powyższym opisie. Scene, nigdy nie miało nic wspólnego z muzyką emo, która powstała w połowie lat 80 w USA. Wykonawcy emo nigdy nie wyglądali jak scene, również muzycznie prezentowali całkowicie odmienne klimaty.
Co to EMO?
Podgatunek hardcore punka (skrót od emotional hardcore – emocjonalny hardcore, także emocore) istniejący od połowy lat 80. XX wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz